Výpočet spotřeby paliva

Výpočet průměrné spotřeby paliva u firemních vozidel.

Průměrná spotřeba paliva je údaj, který zajímá snad každého majitele vozidla. Jak už název napovídá, tato hodnota ukazuje, kolik pohonných hmot auto spotřebuje na určitou vzdálenost. Čím nižší je průměrná spotřeba, tím více na jednu nádrž auto ujede, což přináší úsporu za naftu nebo benzín. Aby byly náklady za provoz vozidla co nejnižší, je tedy žádoucí, aby jeho průměrná spotřeba nebyla příliš vysoká.

 

Jak se počítá průměrná spotřeba paliva

Zjistit spotřebu vozidla je poměrně jednoduché – stačí vědět, kolik litrů benzínu nebo nafty auto spotřebovalo na určitou vzdálenost. Průměrná spotřeba paliva se udává v litrech na 100 ujetých kilometrů. Pro výpočet se vydělí spotřebované palivo ujetou vzdáleností a získané číslo se vynásobí stem. Výsledné číslo je pak průměrná spotřeba auta.

V konkrétním příkladu si vezmeme vozidlo, které na vzdálenost 300 km spotřebuje 13,2 l pohonných hmot. Tedy (13,2/300) *100 = 4,4. 

Průměrná spotřeba tohoto vozu je tak 4,4 l na 100 km.

Hodnota průměrné spotřeby ukazuje, jaké jsou náklady na provoz vozidla. Je třeba dodat, že skutečná spotřeba se může lišit od té, kterou uvádí výrobce vozidla.

 

Snížení spotřeby pohonných hmot

Majitel nebo provozovatel vozidla může částečně spotřebu kamionu nebo osobního vozu ovlivnit. Existuje hned několik faktorů, které pomohou spotřebu snížit. Spotřebu lze jednoduše snížit tím, že se z vozidla odstraní zbytečná zátěž. Čím méně toho auto veze, tím je nižší spotřeba. S tím souvisí i umístění různých nosičů na střeše, které narušují aerodynamiku auta a také ovlivňují jeho průměrnou spotřebu. Dalším faktorem, který se může podepsat na vyšší průměrné spotřebě, jsou nekvalitní a špatně nafoukané pneumatiky. Správný tlak v pneumatikách je dobré pravidelně kontrolovat nejen kvůli spotřebě, ale i z bezpečnostního hlediska. Na spotřebě vozidla se může podepsat i styl jízdy řidiče. Obecně platí, že pro nízkou spotřebu je ideální co nejplynulejší jízda.

 

Průměrná spotřeba v aplikaci Lokátory

Lokátory.cz mají svoje GPS zařízení propojené s aplikací, do níž se uživatelé dostanou nejen prostřednictvím počítače, ale také přes mobilní telefon nebo tablet. Tato aplikace je primárně vytvořená pro monitorování firemních vozidel, ale má i řadu dalších užitečných funkcí, včetně knihy jízd zdarma. Lokátory.cz umí také vypočítat průměrnou spotřebu paliva. Aplikace měří průměrnou spotřebu na základě provedených tankování, takže stačí údaje o tankování zadat do systému a ten již vypočítá průměrnou spotřebu. Zadávání informací o tankování je intuitivní a velice jednoduché – údaje se do aplikace zadají buď ručně z účtenky, nebo je možné do systému nahrát data z tankovacích karet, které poskytovatelé tankovacích karet svým klientům zasílají. Údaje o tankování se nahrají do knihy jízd, která je součástí aplikace a program spočítá průměrnou spotřebu. V případě kamionů a nákladních vozidel se GPS lokátory napojí na počítač kamionu. Lokátor pak data z počítače odesílá o systému a zde je pak možné sledovat mimo jiné i průměrnou spotřebu kamionu.

Díky GPS lokátorům tak mají majitelé vozidel nejen přehled o pohybu svých vozidel, ale i o tom, jaké jsou náklady na jejich provoz. V aplikaci lze navíc sledovat další užitečné údaje jako je například styl jízdy řidiče. Systém totiž monitoruje překročení povolené rychlosti, či agresivní akceleraci, a tak pomáhá nejen předcházet zvýšené spotřebě paliva, ale též dopravním nehodám.

Přeberte kontrolu. Je to snadné!

GPS sledování vozidel, balíků, strojů i osob v reálném čase odkudkoli.

Nezávazná poptávka

První krok nezabere ani 1 minutu.

Nabídka do druhého dne

Náš specialista s vámi doladí detaily a připraví nabídku na míru.

Montáž kdekoliv po ČR

Lokátor vám přijedeme namontovat už do 2 dnů.

Hotovo!

Odteď máte vše pod kontrolou.

Získejte nezávaznou nabídku na míru

Už do druhého pracovního dne. Spěcháte?
Zavolejte nám na +420 777 250 770

Ochrana proti spamu, napište číslo ctyřicet dva.
Tato položka je povinná.
Tato položka je povinná. Zadání neodpovídá formátu telefonního čísla (např. +420 123 456 789)
Tato položka je povinná. E-mail není zadán ve správném formátu.
Odesláním žádosti souhlasím s obchodními podmínkami a souhlasím jak budou zpracovány mé osobní údaje.
X
Průměrně ušetříte 32 %

Například úspora nákladů na PHM se projeví okamžitě po montáži.

Montáž už do 2 dnů po celé ČR

Přijedeme za vámi, se 30 montážními místy jsme na dosah.

Dostupné z mobilu i z počítače

Vše sledujte v reálném čase, v kanceláři i na cestách.

Jednoduchost na 1. místě

Řešení Lokátory.cz je intuitivní a většinu věcí hlídá za vás.