Satelitní sledování vozidel, aneb jak funguje GPS lokátor

Určování polohy a sledování tras vozidel, monitoring pohybu lidí i zvířat, či dohled nad pohybem zboží. Ke všem těmto činnostem se v dnešní době používá globální polohový systém, známý pod zkratkou GPS. Družicový systém se uplatňuje jak v civilní, tak vojenské sféře, a to celosvětově. Jak vlastně satelitní sledování a GPS lokátory fungují?

Určování polohy v minulosti

Systém GPS je záležitostí moderní doby, ovšem potřeba určit přesnou polohu je mnohem starší. Naši předkové museli využít jiných prostředků, aby především na moři zjistili, kde se nachází a jakým směrem je cíl jejich cesty. K orientaci se tak využívala astronavigace, tedy určení směru, či světových stran pomocí polohy hvězd, Slunce a Měsíce. K přesnějším výpočtům polohy se pak používaly sextanty.

Satelitní sledování pomocí družic

Moderní doba se spoléhá na určení polohy pomocí družic. Systém GPS umí určit přesnou polohu objektu kdekoli na zemi pomocí elektronického přijímače. GPS ovšem není jediným elektronickým systémem. Družice využívá i ruský GLONASS, evropský systém Galileo, nebo globální systém Čínské lidové republiky nazvaný BeiDou.

 

Jak funguje systém GPS?

Družicový systém GPS vlastní Spojené státy americké a jeho provoz mají na starosti Vesmírné síly Spojených států amerických. Systém byl konstruován pro vojenské účely, ale od roku 2000 je satelitní sledování pomocí GPS umožněno i civilnímu sektoru. Provoz celosvětově populárního navigačního systému stojí ročně 600–900 milionů dolarů a financován je z rozpočtu USA.

Základem GPS jsou družice, obíhající kolem země a vysílají signál, který mohou zachytit přijímače. Přijímač pak na základě tohoto signálu vypočítá polohu. Systém GPS je tvořen třemi důležitými částmi: vlastními družicemi, řídícím střediskem a samotnými GPS přijímači.

Družice

Družice, které vysílají GPS signál, krouží na střední oběžné dráze ve výšce 20 350 km nad povrchem Země. Satelitů GPS je nyní v provozu 31 a k tomu jich je ještě několik záložních, do vesmíru ale bylo vypuštěno mnohem více družic, které jsou již ale vyřazeny z provozu. V družicích jsou kromě několika typů antén umístěny velmi přesné atomové hodiny, nejrůznější detektory a solární panely a baterie, sloužící jako zdroj energie.

 Družice

Řízení GPS

Na zemi na pohyb a správné fungování družic dohlíží hned několik základen. Hlavní velitelství je umístěno na letecké základně v Los Angeles a řídící středisko na základně v Colorado Springs. Na základnách Letectva USA jsou také 3 povelové stanice a po celém světě je roztroušeno 18 monitorovacích stanic – vedle USA například na Tahiti, v Ekvádoru, Argentině, Anglii, Jižní Koreji, Jihoafrické republice, či v Austrálii. Monitorovací stanice mají za úkol kontrolovat pohyb družic, dávat jim povely a též se starat o údržbu atomových hodin uvnitř.

Přijímače GPS

Přijímače GPS se pak používají k samotnému sledování vozidel, či balíků pomocí GPS lokátorů a také k navigaci nebo plánování tras. Lokátory přijímají GPS signál družice, která je právě nad obzorem a GPS přijímač pak na základě polohy družic a časové značky spočítá polohu, nadmořskou výšku, čas i datum.

 

GPS se používá napříč obory

Díky svým vlastnostem je satelitní sledování využitelné ve velkém množství oborů. Především se uplatňuje v dopravě, a to nejen v podobě GPS navigace, ale lze díky němu sledovat vozidla, stroje, či lodě. Využití má i v lesnictví a zemědělství, pro GPS dozor nad zemědělskou technikou, v archeologii nebo geodézii. GPS lokátory hojně využívají i obchodníci, kteří tak mohou monitorovat polohu svého zboží, a to hlavně pokud jde o sledování zásilek ze zahraničí. Populární je GPS i u běžných obyvatel, nejen jako navigace, ale například i pro sledování domácích miláčků – v poslední době se čím dál častěji využívá GPS pro psy.

 

Lokátory.cz využívají systém GPS

GPS využívá i společnost Lokátory.cz a svým klientům tak může nabídnout spolehlivé satelitní sledování. Polohu vozidel, zboží i osob je možné monitorovat online z jakéhokoli chytrého zařízení – notebooku, smartphonu i tabletu.

GPS lokátor je schopen sledovat polohu takřka čehokoli. Využití najde nejen u dopravních prostředků, ale též u balíků. Díky tomu uvidíte, kde se vaše zboží právě nachází a navíc lokátor slouží i jako bezpečnostní prvek, zvyšující šanci na návrat, dojde-li k odcizení.

Díky tomu, že systém GPS pracuje i s časem, je možné ho vedle samotné GPS lokalizace využít i pro další účely. Naše lokátory tak umí vytvořit i elektronickou knihu jízd, která zaznamená nejen ujetou trasu a čas, ale i řadu dalších užitečných informací, které výrazně ulehčí následnou administrativu a pomohou zefektivnit vaše podnikání.

Vliv GPS lokátorů na ochranu soukromého majetku

GPS lokátory mají významný vliv na ochranu soukromého majetku, a to z několika důvodů. 

  • Prevence krádeže a ztráty: Jedním z hlavních vlivů GPS lokátorů na ochranu soukromého majetku je jejich schopnost prevence krádeže a ztráty. GPS lokátory umožňují majitelům sledovat polohu svého majetku v reálném čase. To znamená, že v případě odcizení nebo ztráty majetku majitelé mohou rychle reagovat a podniknout potřebné kroky k jeho nalezení. GPS lokátor umožňuje přesné určení polohy objektu, což zvyšuje šanci na jeho nalezení a navrácení majiteli.
  • Zajištění monitorování: GPS lokátory umožňují neustálé monitorování polohy majetku. Majitelé mohou sledovat, kde se jejich majetek nachází a jak se pohybuje. Toto je zvláště užitečné v případě flotil vozidel, kdy majitelé mohou sledovat trasy, rychlosti a časy příjezdu vozidel. Monitorování polohy pomáhá předcházet neoprávněnému užívání majetku, sledovat dodržování předepsaných tras a zvýšit efektivitu využívání majetku.
  • Bezpečnost v nouzových situacích: GPS lokátory mohou hrát klíčovou roli při zajišťování bezpečnosti v nouzových situacích. V případě havárie, únosu nebo jiných nebezpečných situací majitelé majetku mohou použít GPS lokátor k rychlému nalezení a poskytnutí pomoci. V některých případech jsou GPS lokátory vybaveny funkcemi nouzového volání nebo tlačítkem SOS, které umožňují majitelům aktivovat nouzovou signalizaci a přivolat pomoc.
  • Snížení pojištění: V některých případech mohou majitelé majetku získat výhody z GPS lokátorů prostřednictvím snížení pojištění. Pojišťovny mohou nabízet slevy na pojistné plnění pro majetek, který je vybaven GPS lokátorem. Důvodem je snížené riziko krádeže a ztráty, protože GPS lokátor zvyšuje šanci na nalezení a navrácení majetku v případě neoprávněného užívání.

Je třeba si také uvědomit, že GPS lokátory mohou vzbuzovat otázky týkající se soukromí a ochrany osobních údajů. Je důležité, aby majitelé a uživatelé GPS lokátorů dodržovali zákony a zásady týkající se ochrany osobních údajů a soukromí. Musí být respektováno právo jednotlivců na ochranu své soukromí, a proto je nutné, aby používání GPS lokátorů bylo v souladu s platnými předpisy a dohodami.

Celkově lze říci, že GPS lokátory mají významný vliv na ochranu soukromého majetku. Díky své schopnosti sledovat polohu, poskytovat monitorování, zajišťovat bezpečnost v nouzových situacích a snižovat riziko krádeže a ztráty představují GPS lokátory důležitý nástroj pro ochranu majetku a zvýšení bezpečnosti.

Přeberte kontrolu. Je to snadné!

GPS sledování vozidel, balíků, strojů i osob v reálném čase odkudkoli.

Nezávazná poptávka

První krok nezabere ani 1 minutu.

Nabídka do druhého dne

Náš specialista s vámi doladí detaily a připraví nabídku na míru.

Montáž kdekoliv po ČR

Lokátor vám přijedeme namontovat už do 2 dnů.

Hotovo!

Odteď máte vše pod kontrolou.

Získejte nezávaznou nabídku na míru

Už do druhého pracovního dne. Spěcháte?
Zavolejte nám na +420 777 250 770

Ochrana proti spamu, napište číslo ctyřicet dva.
Tato položka je povinná.
Tato položka je povinná. Zadání neodpovídá formátu telefonního čísla (např. +420 123 456 789)
Tato položka je povinná. E-mail není zadán ve správném formátu.
Odesláním žádosti souhlasím s obchodními podmínkami a souhlasím jak budou zpracovány mé osobní údaje.
X
Průměrně ušetříte 32 %

Například úspora nákladů na PHM se projeví okamžitě po montáži.

Montáž už do 2 dnů po celé ČR

Přijedeme za vámi, se 30 montážními místy jsme na dosah.

Dostupné z mobilu i z počítače

Vše sledujte v reálném čase, v kanceláři i na cestách.

Jednoduchost na 1. místě

Řešení Lokátory.cz je intuitivní a většinu věcí hlídá za vás.